Efektowny film timelapse

Każdy z nas choć raz widział reklamę lub film, w którym pojawiła się charakterystyczna scena przedstawiająca upływ czasu bądź budowę budynku w przyspieszonym tempie. Sceny te pojawiają się dziś często zwłaszcza w spotach reklamowych oraz teledyskach, które charakteryzują się z góry ustalonymi, krótkimi ramami czasowymi.

Film pokazujący zmianę

film timelapseNie każdy z nas zdaje sobie jednak sprawę z tego, że efekt ten doczekał się nawet swojej nazwy. Jak wygląda dziś proces powstawania filmów poklatkowych, zwanych również filmami typu timeplase? Filmy poklatkowe opierają się na słynnej metodzie poklatkowej, która pozwala nam zobaczyć powolne procesy w przyspieszonym tempie. Technika ta polega na wykonaniu określonej serii zdjęć (niektóre dłuższe procesy zachodzące m.in. w przyrodzie wymagają wykonania nawet kilkudziesięciu tysięcy zdjęć), w określonych odstępach czasowych, które to zostają następnie wyświetlone w przyspieszonym tempie. Warto przy tym podkreślić, że film timelapse może również pełnić odwrotną rolę – błyskawicznie zachodzące procesy czy zjawiska mogą zostać spowolnione, dzięki czemu ludzie oko może wówczas przyswoić wszelkie niewidoczne w przyspieszeniu detale. Idealnym przykładem filmów timelapse są m.in. filmy przyrodnicze, w których często pojawiają się przyspieszone sceny rozkwitu roślin oraz błyskawiczne zmiany pogodowe.

film timelapseFilmy poklatkowe rejestrują również m.in. ruchy planet, zmiany pór roku oraz ruchy konkretnych pojazdów. Do łączenia zdjęć poklatkowych w płynne, dynamiczne animacje służą profesjonalne programy graficzne, z których korzystają zarówno profesjonalni montażyści, jak i osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z filmem. Do wykonania serii stabilnych, precyzyjnych zdjęć będzie nam potrzebny m.in. statyw, zapas kart pamięci, wężyk spustowy z interwałometrem oraz dodatkowy akumulator, który umożliwi nam wielogodzinną, ciągłą pracę. Warto przy tym wiedzieć, że w celu uzyskania najlepszych efektów odstępy pomiędzy zdjęciami powinny wynosić zaledwie kilka sekund. Na końcu warto również wspomnieć o tym, że coraz większą popularnością cieszą się dziś ogólnodostępne, intuicyjne aplikacje mobilne umożliwiające wykonywanie zdjęć poklatkowych, które można następnie przekształcać w ruchome gify oraz animacje.

Większość owych aplikacji jest darmowa, na ich przetestowanie może więc sobie pozwolić każdy z nas. Praktycznie każdy komercyjny edytor poradzi dziś sobie również z wykonaniem animacji w jakości Full HD, która uchodzi w dzisiejszych czasach za standardową jakość.

Więcej o Innowacyjnym sposobie filmowani https://m8house.com/