Kalendarz książkowy czy planner?

W dzisiejszych czasach dużo mówi się o tym, że aby odnieść sukces należy nauczyć się planować – cele krótko-, jak i długoterminowe. Konieczne jest planowanie dnia, jak i całego miesiąca. W wielu przypadkach to się sprawdza. Dobre zorganizowanie pozwala ludziom na wykonywanie wszystkich zadań bez opieszałości.

W jaki sposób planować swój czas?

kalendarzTakie osoby najczęściej korzystają z klasycznych kalendarzy książkowych lub z ostatnio coraz bardziej popularnych plannerów. Które rozwiązanie jest lepsze? Oczywiście zależy to od subiektywnych wrażeń. Plannery zazwyczaj są drogie – kosztują około 100 zł, ale za to otrzymujemy piękną, motywującą okładkę oraz równie elegancko wykonany środek organizera. Planner łączy w sobie funkcję kalendarza oraz notesu. Najczęściej każda kartka poświęcona jest jednemu z dni – mamy możliwość zaplanowania dnia godzina po godzinie, zapisania celów, jakie nam będą przyświecały podczas wykonywania danych zadań. Oprócz harmonogramu, bardzo często plannery są wzbogacone o cytaty motywacyjne czy o inspirujące wyzwania, których powinniśmy się podjąć. Wydaje się, że taki planner to najlepszy wybór dla osoby, która wcześniej w swoim życiu zupełnie nie zajmowała się planowaniem, a żyła z dnia na dzień czy też „cierpiała” na prokrastynację (co najczęściej jest najprostszą wymówką, ale brzmi mądrzej niż „lenistwo”).

kalendarzTakie kolorowe wstawki, cytaty czy wyzwania z pewnością sprawią, że taka osoba będzie chętniej sięgała po swój organizer. Jeżeli ktoś jednak ma już doświadczenie w planowaniu i realizacji zamierzonych celów – jest to zbędny wydatek. W takim przypadku dobrze sprawdzi się po prostu klasyczny kalendarz, w którym mamy dużo miejsca na swoje notatki i także możemy zaplanować sobie dzień po dniu. Wyjątkowe kalendarze książkowe z logo są eleganckie i sprawdzają się zarówno w przypadku zapracowanych osób, jak i studentów, którzy chcą zaplanować sobie swoją przyszłą karierę (której nie da się osiągnąć bez wysiłku polegającego na uczestnictwie w kursach czy zdobywaniu nowych umiejętności – warto zaplanować sobie, ile czasu przeznaczymy na rozwój!). Jeżeli ktoś prowadzi własną firmę, taki kalendarz jest po prostu niezbędny, aby nie zapomnieć o żadnej ważnej sprawie.

Możemy też w nim zanotować, w jakim kierunku nasza firma ma się rozwijać, jakie cele na bieżący miesiąc czy rok sobie stawiamy. Mając wszystko pod kontrolą, z pewnością będzie łatwiej dążyć do realizacji poszczególnych zadań bez zwlekania. Jak widać, zarówno planner, jak i klasyczny kalendarz, ma swoje plusy. Wybór zależy jedynie od nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.