Materiały do produkcji opakowań

Każdy produkt musi być odpowiednio zapakowany, żeby mógł być sprzedawany, transportowany, magazynowany. Nawet jeśli coś jest sprzedawane luzem np. owoce, to i tak muszą się znaleźć w skrzynkach by nie trzeba było ich przenosić pojedynczo. Obecnie wiele się zmienia w kontekście opakowań, ze względu na wymogi dotyczące dbania o środowisko i recyklingu.

Opakowania z przykrywkami

 opakowania składaneJakie zatem można mieć opakowania? Na pewno były i nadal są popularne opakowania kartonowe. Mogą to być duże opakowania składane, czy małe kartony z przykrywką. Karton to tworzywo bardzo uniwersalne. Cienkie kartoniki wykorzystuje się do produkcji opakowań na pojedyncze produkty np. na kremy do twarzy, natomiast duże, sztywne kartony służą do pakowania przesyłek. Zamiast standardowego brązowego kartonu z tektury falistej w sprzedaży są też opakowania barwione, lakierowane, z nadrukami. W ten sposób kartonik będzie wyglądał bardzo atrakcyjnie i stylowo. Warto zaznaczyć, że opakowania kartonowe nie są drogie i nadają się do recyklingu. Coraz więcej rzeczy można kupić także w opakowaniu szklanym. Szkło to także ekologiczny materiał, ponieważ może być ono wielokrotnie myte i przetapiane. Szkło nie wchodzi w reakcje z żywnością, czy substancjami chemicznymi.

 opakowania składaneDo leków czy kosmetyków zamiast szkła transparentnego można wybrać szkło matowe, czarne, czy kolorowe. Butelki szklane często podlegają kaucji zwrotnej. Jedyne co warto zaznaczyć to fakt, iż takie opakowania są droższe i cięższe. Coraz częściej można też zobaczyć opakowania metalowe. Aluminium jest cienkie, lekkie i niedrogie. Nie będzie korodować, ani się odkształcać. Można w aluminiowym opakowaniu kupić sypki podkład, odżywkę do włosów, czy pastylki na gardło. Sprawdza się przy napojach czy konserwach. Metal również może podlegać recyklingowi, jest też łatwy do wyczyszczenia. Wada może być to, że nie wszystko można wpakować do metalowej puszki. Obecnie można też spotkać opakowania pozyskane z roślin np. z łupin kokosa, włókien liści bananowca, a nawet z nasion. Wszystko po to, by opakowania były przyjazne dla środowiska i nie zalegały na wysypisku śmieci przez setki lat. Jak widać jest duży wybór opakowań do różnych produktów.

Poza tekturą, metalem, czy szkłem można pokusić się o naturalne opakowania z roślin, pudełka drewniane, papierowe, czy inne. Dzięki temu można jednocześnie efektownie zapakować produkt i zadbać o środowisko naturalne. Warto jest przy zakupie kierować się nie tylko wyglądem pudełka, ale także tym z jakiego tworzywa zostało wykonane.

Zobacz też http://www.drukarniaceris.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.