Warto-nie warto: drukowanie ulotek we własnym zakresie

Ulotki są jednym z najtańszych materiałów reklamowych, gdy przychodzi do kosztów za sztukę, ale trudno sobie wyobrazić, ile tych sztuk potrzeba, aby osiągnąć zamierzony – lub jakikolwiek w ogóle – efekt i zauważyć więcej klientów przekraczających sklepowe czy biurowe progi. To jednak wciąż popularny sposób na reklamę dla małych i średnich przedsiębiorstw, szczególnie dla tych dopiero wchodzących na rynek. Nieduże sklepiki czy punkty usługowe rzadko stać na reklamy wielkoformatowe czy telewizyjne, więc jest to jedna z podstawowych metod znajdowania nowych klientów.

drukarkaPrzy drukowaniu ulotek należy wziąć pod uwagę, czy ma być ich dużo, czy niewiele, czy będą kolorowe i pełne grafik, czy kolorowe, ale bardzo proste, czy może czarno-białe. Od tego zależy rodzaj drukarki, która będzie najodpowiedniejsza. Kolorowa laserowa pozwoli na szybkie drukowanie dużej ilości materiałów, o ile nie będą zbyt skomplikowane graficznie, ponieważ nie radzi sobie z detalami. Analogicznie, czarno-biała drukarka laserowa pozwoli na wysokiej jakości i szybki wydruk prostszych materiałów. Drukarki atramentowe lepiej radzą sobie z wieloma grafikami i detalami, ale wydruk jest wolniejszy, a przy dużych nakładach, koszty eksploatacji są znaczne. Należy też wziąć pod uwagę trwałość wydruku, która jest lepsza w przypadku drukarek laserowych. Ostatnim typem, najdroższym, są drukarki stałoatramentowe, niezbyt popularne w naszym kraju. Oferują trwały i dobry jakościowo wydruk kolorowych, pełnych szczegółów materiałów, całkowicie odpornych na wilgoć w przeciwieństwie do zwykłych wydruków atramentowych.

Jedną z zalet samodzielnego drukowania ulotek jest, poza niższą ceną (koszt drukarki kiedyś się zwróci), możliwość pełnego kontrolowania ilości drukowanych materiałów, co ma znaczenie również z punktu widzenia ekologii. Drukarnie często oferują tranie wydruki, ale przy dużej ilości zamawianych materiałów, np. 1000. Dla małego sklepu to za dużo. Znacznie lepiej w takim wypadku wydrukować dokładnie tyle ulotek, ile jest potrzebne. Dodatkowo koszty można obniżyć, gdy znajdzie się sklep z tanimi tuszami i tonerami do drukarek.

Istotne jest również, że materiały drukuje się, gdy jest taka potrzeba, nie trzeba czekać na wolny termin w drukarni, a dodruk nie stanowi żadnego problemu.

Podsumowując, czy warto samodzielnie drukować ulotki? Warto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.